Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

AYSİAD VE EKOAVRASYA HEYETİ KIBRIS’TA

AYSİAD VE EKOAVRASYA HEYETİ KIBRIS’TA
Reklam

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) heyetini kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Tatar, ”Türkiye-KKTC Ekonomik İşbirliği İmkanları” toplantıları kapsamında iki ülke arasındaki sosyo-ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve KKTC’nin bağımsızlık mücadelesine destek amacıyla bir dizi temaslarda bulunmak üzere KKTC’de bulunan heyetle yaptığı görüşmede, Maliye Bakanı olarak görev yaptığı dönemden beridir istişarelerde bulunduğunu dile getirerek bu ilişkinin gelişmesi temennisini vurguladı.

Pandemi döneminde yaşanan sıkıntılara değinerek bugün KKTC’nin pandemi konusunda normalleşme sürecinin hızla devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, özellikle aşılanma oranının artması yönünde yürütülen çalışmaların öneminin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 öncesi yaşananları anımsatarak bu acıların bir kere daha yaşanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Rumların silah zoru ve Anayasa değişikliğiyle Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bir Rum devletine dönüştürdüklerini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinin 16 Ağustos 1960 olmasına rağmen bunu değiştirerek 1 Ekim’de kuruluş yıldönümü törenleri düzenlediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, bunun bile tek başına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir Rum devletine dönüştüğünün kanıtı olduğunu dile getirdi.

KKTC’NİN EKONOMİK OLARAK KENDİ KENDİNE YETER HALE GELMESİ ÖNEMLİ

AYSİAD heyetinde yer alanlar da yaptıkları konuşmalarda, KKTC’nin ekonomik olarak kendi kendine yeter hale gelmesinin bağımsızlık mücadelesinin önemli bir bileşeni olduğunu belirterek bir çok Avrupa ülkesi ve Türk Cumhuriyetleri ile ticari ilişkileri ve deneyimleri olan AYSİAD’ın bu deneyimlerini kardeş ülke KKTC ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Görüşmede, AYSİAD Başkanı Mahmut CATLIK, yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Bülent Topuz, Kemal Yamuç, Erol Akça, EKOAVRASYA Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, başkan yardımcıları Kemal Kurnaz, Faruk Aktarlı, Cumhurbaşkanlığı Basın Yayın Araştırma Arşiv Danışmanı Aydın Akkurt, Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Danışmanı Anıl Kaya ve Cumhurbaşkanlığı Tarımcılık, Hayvancılık ve Girişimcilik Danışmanı Ahmet Hamdi ve Cumhurbaşkanlığı Özel Danışmanı Muslu Akgüney de yer aldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ