Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

ATTOUDA ANTİK KENTİ’NDE GENÇLERİN İZİ OLACAK

ATTOUDA ANTİK KENTİ’NDE GENÇLERİN İZİ OLACAK
Reklam

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde M.Ö. 2’nci yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Attouda Antik Kenti’nde geçtiğimiz günlerde Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Bilge Yılmaz Kolancı başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı, PAÜ ve Sarayköy Belediyesi iş birliğiyle yüzey araştırma çalışmalarının ilki tamamlandı.

Attouda Antik Kenti’nde yer alan Sarayköy Belediyesi’ne ait 7 tarihi bina için Belediye Başkanı Özbaş harekete geçti. PAÜ Buldan Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı ve Sarayköy Belediyesi işbirliğiyle tarihi binalar ayağa kalkacak.

Röleve ve Restorasyon dersi kapsamında 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı güz yarıyılında öğrencilerin rölöve ve restorasyon ölçüm çalışma alanı olarak Hisar Mahallesi’nde bulunan Attouda Antik Kenti belirlendi.

Çalışma kapsamında 35 öğrenci belediyeye ait 7 tarihi binanın rölöve, restitüsyon ile restorasyon projelerini hazırlayacak. Öğrencilerin çalışması sonucunda bitirme projeleri tarihi binaların restorasyonlarında kullanılacak.

Çalışmalara başlamak için Sarayköy’e gelen PAÜ Buldan Mimari Restorasyon Programı öğretim görevlileri Gamze Şayın, Erkan Baloğlu ve öğrencilere Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Dr. Bilge Yılmaz Kolancı ve Hisar Köy Attouda Turizm ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tarık Urgan  eşlik etti. Attouda Antik Kenti’ni öğrencilere adım adım gezdiren Başkan Özbaş ve Dr. Kolancı, kentin tarihi hakkında bilgi verdi. 

Tarihi binalar için Sarayköy Belediyesi ve PAÜ Buldan Meslek Yüksekokulu’nun mutabakat sağladığını belirten Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Güzel bir iş birliği ile hep birlikte Attouda’mızı güzel projeler kazandıracağız” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ