Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

DSO MECLİSİNİN GÜNDEMİ, DÜNYANIN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ RAPORU OLDU

DSO MECLİSİNİN GÜNDEMİ, DÜNYANIN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ RAPORU OLDU
Reklam

Denizli Sanayi Odası Ekim ayı olağan Meclis toplantısı Pamukkale Tenis Kulübü Marla Restaurant’ta gerçekleştirildi. Toplantıda sanayiciyi yakından ilgilendiren ekonomik gelişmeler ve şirketlerde sürdürülebilirlik konuları ele alındı.

Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Dünya ekonomisi ve Dünya ekonomik göstergeleri hakkında bilgi verdi.

Başkan Keçeci, “IMF, yılda iki kez (Nisan ve Ekim aylarında), ülkelerden topladığı verilere ve bilgilere dayanarak Dünyanın Ekonomik Görünümü Raporu (World Economic Outlook Report) yayınlıyor. 2021 yılı Ekim ayı raporundaki verilere göre 2021 yılının nasıl sonuçlanacağı ve 2022 yılında neler olacağı IMF’nin tahminleri çerçevesinde değerlendirildiğinde; toplam 196 ülkenin 40’ı gelişmiş ekonomi, 156’sı da gelişmekte olan ekonomi sınıfında yer alıyor. 40 gelişmiş ülke, dünya nüfusunun yüzde 14’üne sahip olduğu halde dünya gelirinin yüzde 42’den fazlasını alıyor ve dünya ihracatının yüzde 63’ünü yapıyor. Buna karşılık gelişmekte olan 156 ülke, dünya nüfusunun yüzde 86’sına sahip olduğu halde dünya gelirinden yüzde 57,5 pay alıyor ve dünya ihracatının yüzde 37’sini yapıyor.” dedi.

IMF’nin çeşitli ülkelerin başlıca ekonomik göstergeleriyle ilgili tahminlerine ilişkin konuşan Keçeci, “IMF, dünyanın 2021’de yüzde 5,9 büyümesine karşılık 2022’de bu büyümenin hız keseceğini ve yüzde 4,9’a düşeceğini öngörüyor. Salgın sonrası bu tabloya aldığımız bütün ülkeler için büyüme beklentileri oldukça yüksek. Yalnızca Rusya ve Türkiye’nin 2022’de oldukça ciddi biçimde hız keseceği tahmin ediliyor. Rusya ve Türkiye dışındaki tahminleri iyimser. Enflasyon ve işsizlik konusunda IMF’nin bu tabloya giren ekonomilerle ilgili bütün tahminleri iyimser görünüyor. ABD ile ilgili veriler FED’in enflasyon konusundaki ‘geçici gelişme’ değerlendirmesinin pek doğru olmadığını gösteriyor. Özellikle enflasyon alanında ABD ve Euro Birliği ülkelerinin durumu çok karışık görünüyor.” diye konuştu.

Meclis toplantısına konuk olarak katılan Impulso Yönetim Danışmanlık A.Ş. Kurucusu Osman Aytaman, DSO Meclis üyelerine şirketlerde sürdürülebilirlik konusunda bir sunum yaparak değişim ve inovasyonun öneminden bahsetti. Her şirketin tüm paydaşları ile birlikte hazırlanmış bir stratejisinin olması gerektiğini belirten Aytaman, meclis üyelerinin sorularını cevapladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ