Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

SAYGI İLE BAŞLA !

Bahar Kelci

Bahar Kelci

Merhaba, bu sayfada yazılarımla sizlerle birlikte olacağım.Özellikle çocuk gelişimi, eğitimi ve psikolojisi alanında duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Çocuğunuzla iletişiminiz nasıl? Ona yeterince saygı gösteriyor musunuz? Yoksa sadece onları seviyor musunuz?


Çocuklarımızın sevgiye olduğu kadar saygıya da ihtiyaçları vardır. Anne ve baba olarak onlara göstereceğiniz saygı onların ruhsal gelişimi için çok önemli rol oynar. Mutlu, hayattan doyum alan kendine güvenen çocuklar, ailesi tarafından saygı gösterilen çocuklardır. Aklına, kişiliğine ve fikirlerine güvendiğinizi çocuğunuza gösterin davranışlarınızla bunu hissettirin. Bu yolla benlik saygısı gelişmiş çocuklar yetiştirmiş oluruz. İnsanın kendine olan saygısı model aldığı, anne ve babasının ona gösterdiği saygı ve değer ile bağlantılıdır.

Çocuğunuza olan saygınız, beraberinde ona karşı hoşgörülü olmayı da getirir. Şöyle, çocuğunuza disiplin uygularken duygularınızla değil aklınızla hareket edin. Eğer hoşunuza gitmeyen her tavrı cezalandırırsanız çocuğunuza sağlıklı bir kişilik kazandıramazsınız. Çünkü bu durumda doğru ile yanlışı, meşru olanla yasak olan arasındaki farkı anlayamayacaktır.

Çocuğunuzun hatalarını onu kınayarak açıklamayın. Kınamak, küçümsemek onun size olan güvenini sevgisini zedeleyebilir. Çocuğunuzla sıcak bir dostluk kurun ve onunla iyi bir diyalog geliştirin. Bunun için öncelikle ona zaman ayırmayı öğrenmelisiniz .Onu daha iyi anlamalı, çok iyi bir dinleyici olmalısınız.

Onun ruh haliyle, düşünceleriyle, hayata bakış açılarıyla, kendi dünyalarıyla yakından ilgilenmek gerekir. Bu şekilde onların da sizi daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz sizin koyduğunuz kuralların sebebini bilir ve kendi faydasına olduğunu daha iyi anlar. Anne ve baba olarak başlıca sorumluluklarımız içerisinde onlara saygı duymamız gerekçesine inanıyorum. Çocuklarımıza saygıyı öğretmek yerine onlara saygı gösterelim. İşte o zaman o çocuğa saygıyı öğretmiş oluruz.

Oğlunuza yada kızınıza hak ettiği saygıyı gösterin. Hangi yaşta olursa olsun bütün insanlar saygı duyulmayı hak ediyor..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
OYUN BENİM ARKADAŞIM - 16 Ekim 2020
EVDE SANAT VAR - 13 Nisan 2020
ONU ANLAMAK - 28 Ekim 2019
İÇİMİZDEKİ MUTLU ÇOCUK - 23 Ağustos 2019
SAYGI İLE BAŞLA ! - 19 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ