Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Aktepe Toki Konutlarında sağlıklı yaşam farkındalık etkinliği düzenlendi

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Aktepe Toki Konutlarında sağlıklı yaşam farkındalık etkinliği düzenlendi
Reklam

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Aktepe Toki Konutlarında iki gün boyunca sağlıklı yaşam farkındalık etkinliği düzenlendi. Vatandaşlara sağlık taraması yapılarak koruyucu sağlık hizmetlerinin önemi konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Pamukkale İlçe Sağlık Müdürlüğü sağlık ekipleri tarafından Aktepe Toki Konutlarında 2 gün boyunca stant açılarak vatandaşlara madde bağımlılığı, sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, bulaşıcı hastalıklar, obezite ve kanser taramaları ile kanserden korunma konularında eğitimler verildi, taramalarını yaptırmayanlar KETEM’lere yönlendirildi. Sigara kullanan vatandaşlara sigaranın zararları ve bırakma yolları konusunda bilgiler verildi, nefeslerindeki karbon monoksit seviyeleri tespit edilerek, sigara bırakma polikliniklerine yönlendirildi. Sağlıklı Yaşam Aracının da hazır bulunduğu etkinlikte; hem vatandaşlara hem çocuklara ağız ve diş taraması yapılarak sağlıklı beslenme, sağlıklı su tüketimi, ağız ve diş sağlığı, sağlıklı yaşam için hijyen kuralları konularında eğitimler verildi, tansiyon ölçümü ve kan şekeri tahlili yapıldı.

 İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat’ın da ziyaret ettiği stantta; çocuklara Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Sağlıklı Çocuk dergisi ile boyama kitabi ve kalemi dağıtıldı. Yine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği stantta; İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bu yıl başlatılan “Her Bağış Yeni Bir Hayat” Projesi kapsamında organ bağışı ve önemi anlatılarak vatandaşlardan bağışı alındı, kartları teslim edildi.

“Sağlıklı Yaşam Farkındalığı, Hastalıklar ile Mücadelede En Büyük Etken”

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, İl Merkezi ve İlçelerde halk sağlığına yönelik bilgilendirme ve tarama etkinliklerinin aralıksız devam ettiğini belirterek hedeflerinin hastalanmadan önlemini alan sağlıklı yaşam konusunda daha bilinçli bir toplum oluşturabilmek olduğunu vurguladı. Öztürk: “Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine baktığımızda her 2-3 kişiden biri kalp yetmezliği, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle, her 5 kişiden biri kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle; erken ölümlere ya da kalıcı engelliliklere yol açan bu hastalıklarla mücadele önem kazanıyor. İşte sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, hareketli yaşam, özellikle zamanında yapılan başta kanser taramaları olmak üzere ağız diş taramaları, göz taramaları gibi sağlık taramalarını yaptırmak sağlığın korunması ve bu hastalıklar ile mücadele de olmazsa olmaz kural. Biz de Müdürlük olarak vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde ekiplerimiz ile birlikte stant açarak İlimizde bu farkındalığı arttırmaya ve sağlıklı bir Denizli şehri oluşturmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın güzel ve sağlıklı bir ömür geçirebilmeleri için bu bilgilendirici ve tarama faaliyetlerimizi İl Merkezi ve İlçelerimizin her mahallesinde sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ