Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

İÇİMİZDEKİ MUTLU ÇOCUK

Bahar Kelci

Bahar Kelci

Mutluluk denince aklıma hep çocuk olmak gelir..Hayatı doya doya yaşayan
çocuklar…Geleceğe endişeli, korku dolu gözlerle bakmak yada geçmişin pişmanlıklarıyla,öfkeleriyle yaşamak yerine sadece anın tadını yaşayıp o an mutlu olmayı tercih eden çocuklar…


Onları yetiştirirken ,sahip olmaları gereken tek şeyin mutlu olmayı öğrenmeleri gerektiğini bilmemiz gerekir.
Mutlu çocuk, sınıfta yaşıtlarını geçtiği zaman , istediği pahalı oyuncak alındığı zaman, tablette oyun oynadığı zaman değil çocukluğunu doya doya yaşadığı, o an elindekilerle yetinmeyi bilen çocuktur.
Bizler büyürken anne ve babalarımız hiçbir zaman mükemmel çocuk yetiştirme çabasına girmezlerdi. istediğimiz her şeyi önümüze sermezlerdi. Bizleri yarış atına çevirmek yerine yaşıtlarımızla sokakta oyun oynama fırsatı verirlerdi.. Küserdik ,barışırdık doya doya sokakta oynama sevincini yaşardık çok basit beklentilerimiz vardı ve küçücük şeyler bizi çok mutlu etmeye yeterdi.

Bu bağlamda çocuklarımıza farkındalık kazandırmalıyız.Mutluluk bir seçimdir.Kazanılan bir alışkanlıktır.Bunun farkına varmalı ve her durumda, her şartta mutlu olmayı doyum kazanmayı öğretmeliyiz onlara.
Çocuklarınızın tablet tutan ellerini tutun. Onlarla çocuk olun yaşayın, gülün oynayın onlarla yürüyüşe çıkın, uçurtmalar uçurun, onlara işaret parmağınızı kaldırıp cezalar vermek yerine parmaklarıyla resim yapmayı öğretin, sarılın onlara. Sevgiyi hissetsinler hiçbir şeyi elde etmeden de karşılıksız sizin onu sevebileceğinizi hissettirin onlara .Çocuklar çıkarsız severler..

Onların yalın sevgilerini hissedin, bize karşılıksız sevmeyi öğretmelerine izin verin. İşte asıl kazanılması gereken mutluluk budur bence.. Karşılıksız sevebilmek aslında her şeye sahip olduklarını gösterebilmek onlara.. Aranızdaki kocaman sevgi….
Çocuğunuza emek vermeyi de öğretmelisiniz Çalışmayı, çabalamayı sahip oldukları şeylerin kendi emeklerinin karşılığında olduğunun mutluluğunu yaşama fırsatı verin onlara. Bırakın bozulan oyuncağını kendi tamir etmeye çalışsın. Oyuncağının değerini daha çok anlasın yada kendi biriktirdiği para ile alsın ihtiyaçlarını.Sihirli değnek sadece masallarda oluyor. İstedikleri şeylerin gerçekleşmesi için emek vermeyi yeteneklerini kullanmayı öğrensin, bunun mutluluğunu yaşasın.. Emeksiz elde edilen nesnenin hiçbir değeri yoktur…. Sınırlama koymayın onlara.. Sadece gözlerinizle izleyin; kırsınlar, döksünler, yapsınlar, yıksınlar, yaşasınlar..Tat alarak, doyum alarak, kıymet bilerek mutlu olarak yaşasınlar…

Çocuklarınızın Çocukluklarını çalmayın, aksine siz çocuk olun onlarla..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
OYUN BENİM ARKADAŞIM - 16 Ekim 2020
EVDE SANAT VAR - 13 Nisan 2020
ONU ANLAMAK - 28 Ekim 2019
İÇİMİZDEKİ MUTLU ÇOCUK - 23 Ağustos 2019
SAYGI İLE BAŞLA ! - 19 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ