Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

ONU ANLAMAK

Bahar Kelci

Bahar Kelci

Hiç çocukluğunuza mektup yazmayı düşündünüz mü?
Çocuk halinizle karşılaşmayı..

Çocukluğumuz ve yaşamımıza dair hikayeler bizim kim olduğumuzu belirler. Hayatımızı yaşarken, çocuklarımızı yetiştirirken, kendimize, çocukluğumuza dönmeli , bilinçaltına saklanmış olaylara yeniden bakmalıyız. Düşüncelerimiz, kişiliğimiz içinde yaşadığımız aileye ayak uydurmak için şekillendi ve gerçekleşti. Belki de çocukluk yıllarında çatışma sırasında küçülmüş, görünmen gereken yerde saklanmış, konuşman gereken yerde susmuşsun. Sana duygularının fikirlerinin ne kadar önemsiz olduğu öğretilmiş… Farkında olmadan diretilmiş inançlar senin gerçeğin, yaşam şeklin haline dönüşmüş. Çabucak büyümüş ve kendi isteklerini bastırmayı öğrenmiş meraklı çocuğu çok erken geride bırakmış olabilirsin.
Çocukken çok meraklı ve korkusuz oluruz. Yeni şeyler denemek için koştururuz ,parklarda
demirlere tırmanırız ,yabancı nesnelere uzanırız ,dakikalarca böcekleri izleriz.. Sonra engeller çıkar karşımıza keşiflerimize engel olan inanılmış kalıplar. Gitgide merakımız azalır, korkularımız artar kendimize güvenimiz azalır… Bu bastırılmış başa çıkamadığımız olayların farkına varıp, geriye dönüp onları anlayabiliriz.
Farkında olmadan çocuklarımızı yetiştirirken de aynı kısır döngü içinde olabiliyoruz. Çünkü onlara zihnimizin ezberiyle yaklaşıyoruz. Baskı kurarak hayatı keşfetmelerine engel olabiliyoruz. Doğayı, hayvanları, insanları, hayatı merak etmekten vazgeçiyorlar. Ve hayatlarını kalıplaşmış
inançlar doğrultusunda yaşamak zorunda kalabiliyorlar. Onları anlayın neyi merak ediyorlar, ne yapmak istiyorlar, sadece anlayın. Onların hislerini coşkusunu anlamak, anlaşılmayı beklemekten
çok daha iyidir.
Kendinizi yeterince tanır, yapabileceklerinizin de farkında olursanız herkese karşı aynı düşünce içinde olursunuz. Şimdi, o tatlı küçük size mektup yazın, hislerini anlamaya çalışın, merakının peşinden gidin. Yapabileceklerini sınır koymadan yapın. Onu yanınızdan hiç ayırmayın. O sizin bir yanınızda hep kalsın. Doğal olmayı, duygularınızı içinizden geldiği gibi yaşamayı, birazda deli olmayı hatırlatsın size..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
OYUN BENİM ARKADAŞIM - 16 Ekim 2020
EVDE SANAT VAR - 13 Nisan 2020
ONU ANLAMAK - 28 Ekim 2019
İÇİMİZDEKİ MUTLU ÇOCUK - 23 Ağustos 2019
SAYGI İLE BAŞLA ! - 19 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ