Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

EVDE SANAT VAR

Bahar Kelci

Bahar Kelci

Merhaba, dünya olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte çocuklarımızı endişeden olabildiğince uzak tutmalıyız. Tabi ki kendimizde soğukkanlı olamıyor, ister istemez korkuya kapılıyoruz. Evde vakit geçirdiğimiz şu dönemlerde bu süreci daha kolay ve yararlı bir şekilde atlatabilmek için bir kaç fikir önerebilirim sizlere…


İşlerinizin yoğunluğundan dolayı çoğu zaman çocuklarımıza ve kendimize yeteri kadar vakit ayıramıyor, yapmamız gereken sorumluluklarımıza ancak vakit buluyoruz. Evde kaldığımız bu günlerde fazlaca vaktimiz var. Bu zamanı verimli kullanarak çocuğunuzla size iyi gelen her şeyi yapabilirsiniz. Amin Maalouf’un dediği gibi, çokta sevdiğim bir sözdür “Hayat sadece zaman kullanma bilgisidir. Ölümlü bir varlığın hayattan alacağı en büyük intikam zamanı en iyi biçimde kullanmaktır.” Fakat yaptığınız işin size iyi geldiğinden, severek yaptığınızdan emin olun. Ancak severek yaptığınız şeyleri çok daha iyi aktarabilirsiniz. Üretmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu çocuklarınıza aktarın. Beraber üretebilmenin keyfini yaşayın. Sanat yapmak yada zamanı verimli kullanmak için illa dışarı çıkmamız veya bir sürü insan ile bir araya gelmemiz gerekmiyor. Çocuklarınızı hem endişeden uzak tutup hem de sanatla bir araya getirebilirsiniz.


Mesela çocuklarınızla birlikte bir hikaye yazın. Onları kendi hikayelerinin kahramanı yapın!
Toplumun birer parçası olduğunu hissettikleri, ders çıkarabilecekleri hikayeler yazın. Boyamanın da çok güçlü bir terapi yöntemi olduğuna inanıyorum. Ahşap, resim, taş her şeyi boyayın. Renklerin o enfes güzellikleriyle ruhunuzu iyileştirin. Ya da şarkı besteleyin, çocuklarınızla kendi bestenizi söyleyin. Müzik aletiniz varsa çalın söyleyin. Teknolojiyi verimli kullanarak merak ettiğiniz her şeyi araştırın. Size en iyi gelenleri yapın. Sizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Bu geçici süreci en az endişeyle atlatmaya çalışalım hep birlikte.
Kaygı verici hal ve hareketlerden kaçının. Haberleri olabildiğince çocuklarınızın yanında izlemeyin. Bu konu hakkında evde çok fazla konuşmayın. Evet ciddi bir sorun var endişelenmekte de çok haklıyız. Fakat sakın ruh sağlığınızı da unutmayın. Olumsuz düşüncelerden uzak durmalısınız.
Önce kendinize sahip çıkın. Düşündüklerinize, zihninize ve yaptıklarınıza. Çünkü onlar sizin
hayatınızı, geleceğinizi etkileyen en önemli faktörler. Kendinize iyi gelen şeyleri yaptığınızda ailenize de iyi geliyor olacaksınız. Allah’ın izniyle bu süreçten çıkacağız inşallah. Lütfen
sevdikleriniz için evde kalın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
OYUN BENİM ARKADAŞIM - 16 Ekim 2020
EVDE SANAT VAR - 13 Nisan 2020
ONU ANLAMAK - 28 Ekim 2019
İÇİMİZDEKİ MUTLU ÇOCUK - 23 Ağustos 2019
SAYGI İLE BAŞLA ! - 19 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ