Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

ÇOCUK PROBLEMDEN GÜÇLÜDÜR

Bahar Kelci

Bahar Kelci

       Hayatımızda karar vermenin oldukça önemli bir yeri vardır. Karar vermek bireyin mevcut seçenekleri değerlendirmesi, kendi için en uygun olanı seçmesini sağlar.

       Doğduğumuz andan itibaren bir takım kararlar vermeye başlarız. Bebekken kimin kucağına gideceğimizi, hangi oyuncağı oynayacağımızı istemek gibi kararlar bir bireyin gelişmesinde oldukça önemlidir. Kendi kararlarını verebilen, özgüven sahibi, sorumluluk bilinci gelişmiş bir çocuk yetiştirmek içinde tabi ki ailenin katkısı oldukça fazladır. Çocuğun sorumluluk duygusunu geliştirmek için anne ve baba, çocuğunun yaşına ve kişisel özelliklerine uygun görevleri yapmasına fırsat tanımalıdır.

       Karar verme becerisi ile aynı zamanda problem çözme becerisi de gelişir. Şöyle düşünebilirsiniz; Var olan bir sorunu kim üstleniyor? Çocuklarımızın sorununu kendi problemimiz gibi sahiplenip çözmeye çalışmamız, çocuğumuzu problemler karşısında güçsüz bırakır. Çocuklarımızın da bir sorunu olabilir ve o sorunları sahiplenmek zorunda değiliz. Mesela çocuk arkadaşları tarafından dışlandı yada öğretmenine kızgın, ödevlerinin zor olduğunu düşünüyor. Bu gibi durumlarda problemi çocuk üstlenmeli. Sorumluluk bilinci geliştirilmeli. Bırakın çocuğunuz problemini sahiplensin ve kendi çözümünü kendisi bulsun. Bu beceriyi geliştirmiş çocuklar birçok yerde sosyal anlaşmazlıkları önlemek için kabul edilebilir fikirler üretip uygulayabilirler.

       Tüm çocuklar hayatları boyunca her şekilde ve her türde sorunla karşılaşacaklar. Onların kendi problemlerini çözmesi konusunda keşfedilmemiş inanılmaz yetenekleri vardır. Eğer problemlerini üstlenir hemen probleme çözümler sunarsak kendi sorun çözme becerilerini geliştiremezler. Hayatımız verdiğimiz kararlarla şekillenir ve problemler karşısında edindiğimiz tutumda bizi başarıya ve mutluluğa götürür. Bu anlamda çocuklarımıza yapacağımız en güzel yardım kararlarına saygılı olmak, onlara sorumluluk bilinci aşılamak ve problemlerini kendilerinin çözmesine izin vermek olacaktır.

      Sevgiyle kalın..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
OYUN BENİM ARKADAŞIM - 16 Ekim 2020
EVDE SANAT VAR - 13 Nisan 2020
ONU ANLAMAK - 28 Ekim 2019
İÇİMİZDEKİ MUTLU ÇOCUK - 23 Ağustos 2019
SAYGI İLE BAŞLA ! - 19 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ