Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

8 ASIRLIK GELENEK ÇOBAN KÖPEĞİ GÜZELLİK YARIŞMASIYLA BAŞLADI…

8 ASIRLIK GELENEK ÇOBAN KÖPEĞİ GÜZELLİK YARIŞMASIYLA BAŞLADI…
Reklam

Denizli’nin Çal İlçesi Aşağıseyit Mahallesi’nde düzenlenen Sudan Koyun Geçirme Festivali’nin bu yıl 848’ncısı gerçekleştiriliyor. Etkinliklerin ilk günü çoban köpeği güzellik yarışmasıyla başladı. İlk günden akılda kalan açıklama Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’dan geldi. Akcan, DESKİ ve Çivril Belediyesi’nin söz vermesine rağmen sudan koyun geçirme etkinliği için Işıklı Gölü’nden su vermemesine;“Bizde de su yok, göl de balıklar susuzluktan ölüyor’ dediler. Onlar gölde kayık gezdirirken biz baktık. Taşıma suyu ile değirmen döndürmeye çalışıyoruz.”dedi.

8 asırlık Sudan Koyun Geçirme Festivali başladı. Festivalin ilk gününde birbirinden harika çoban köpekleri güzellik yarışmasında boy gösterdi. Yarışmaya 150 köpek katıldı. 150 köpeğin haricinde 70 çoban köpeği de etkinlikle kendini gösterdi. Toplamda 220 köpek etkinliğe katıldı. Yörük Çoban Köpeği Yetişkinler kategorisi birincisi ‘Mahşer’ isimli köpek oldu. Çoban Köpekleri kategorisinde ‘Kral’ isimli köpek ipi göğüsledi. Kangal Dişi kategorisinde ‘Prenses’, Veteran yaşlılarda ‘Duman, Yörük Çoban Köpeği Yavruda ‘Haydut’ birinci oldu.

Sudan Koyun Geçirme Festivali hakkında konuşan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan;“ Sudan Koyun Atlatma Festivaline katılan çabalarımız yangın bölgesinde hayvanları yanan, ağırladı yanan vatandaşlara destek olmak için eğlenceden ödüllerinden vazgeçtiler. Festivaldeki eğlence için ayrılan bütçeyi ve yarışmaya katılıp galip gelen çobanların ödülleri yangın bölgesinde mağdur olan çabalara gönderilecek. Maddi olarak destek olmayacağız, koyun, kuzu, keçi alıp göndereceğiz. Gençlerimiz çok destek oldular.Daha önce tırlarla saman ve yem gönderdiler. Hepsinden Allah razı olsun.”dedi.

DESKİ VE ÇİVRİL’E SİSTEM ETTİ

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, bu sene söz verilmesine rağmen DESKİ ve Çivril Belediyesi’nin etkinlikere Işıklı Gölü’nden su vermemesi hakkında; “Festival için haftalar önceden görüşmeler yapıldı. Çivril Belediye Başkanı ve DESKİ ile görüştük. Işıklı Gölünden buraya şu istedik. Vereceklerine söz vermişlerdi. Ama vermediler. ‘Bizde de su yok, göl de balıklar susuzluktan ölüyor’ dediler. Onlar gölde kayık gezdirirken biz baktık. Taşıma suyu ile değirmen döndürmeye çalışıyoruz. Bu Festival için bekleyen vatandaşlarımızı, çobanlarımızı mağdur etmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Yangın söndürmede kullanılan tankerler ile toplamda 200 ton su taşıdık gözümüze. İnşallah seneye daha çok yağmur yağar, kar yağar ve böyle mağdur olmayız.”şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ