Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

YILMAZ’DAN DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI…”KÜÇÜK TARIM İŞLETMELERİNDE İŞGÜCÜ KADIN ÇİFTÇİLERİMİZİN OMUZLARINDADIR”

YILMAZ’DAN DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI…”KÜÇÜK TARIM İŞLETMELERİNDE İŞGÜCÜ KADIN ÇİFTÇİLERİMİZİN OMUZLARINDADIR”
Reklam

MHP PAMUKKALE İLÇE BAŞKANI MEHMET ALİ YILMAZ, 15 EKİM DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI. Başkan Yılmaz MESAJINDA, ”tarladan sofraya tarımın her aşamasında işgücüne katılan, evde her zaman bize şefkatli bir anne, bir eş olan kadın çiftçilerimizin hatırlanması açısından önemli olan ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyorum” İFADELERİNİ KULLANDI.

         Başkan Yılmaz “Günümüzün ve geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olan tarım sektörünün en önemli yapı taşlarından biri de kadın çiftçilerdir. Bugün dünyada 1,7 milyar kadın çiftçi bulunmaktadır. Dünya gıda üretiminin yarısından fazlasını kadın çiftçiler gerçekleştirmektedir. Ülkemizde küçük tarım işletmelerinde işgücü büyük oranda kadın çiftçilerimizin omuzlarındadır.

TÜİK’in yaptığı araştırmalara göre toplam nüfusumuzun yaklaşık % 23’ü kırsal alanda yaşamaktadır. Kırsal nüfusumuzun % 50’sinden fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Kırsal da yaşayan faal nüfus içinde yer alan kadınlarında % 90’ınından fazlası tarımda çalışmakta ve bu kadınların da % 80’inden fazlası ücretsiz aile işçisidir. Yine TÜİK verilerine göre son 8 yılda tarımda yeni istihdama katılan her 5 kişiden 4’ü kadınlardan oluşmaktadır. Bu da kadının tarımdaki rolünü çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Tarım sektöründe kadın çiftçilerimiz bu yükü omuzlarken, bu yükün yanı sıra ev işlerini de üstlenmiş durumdadır.

Bu gerçekleri görerek; tarımın kadınlarımızın omuzlarında yükseleceğine inanıyorum. Tarımsal destekleme,  proje ve eğitimlerde kadınlarımıza yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi ve çalıştaylar ile desteklenmesi gerekmektedir. Son yıllarda kadınların tarıma ve tarımsal sanayiye daha çok katılmalarıyla tarımda büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Kadınlarımızın bu sektörde birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, kooperatif ve birliklerde daha çok yer alması gerekiyor.

Bu vesileyle, tarladan sofraya tarımın her aşamasında işgücüne katılan, evde her zaman bize şefkatli bir anne, bir eş olan kadın çiftçilerimizin hatırlanması açısından önemli olan ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyorum” dedi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ