Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

PAMUKKALE BELEDİYESİ ENGELLİLER GÜNÜNDE FARKINDALIK OLUŞTURDU

PAMUKKALE BELEDİYESİ ENGELLİLER GÜNÜNDE FARKINDALIK OLUŞTURDU
Reklam

Pamukkale Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenledi. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin de bizzat katıldığı etkinlikte, öğrenciler hem görme hem de yürüme engellilerin yaşadıkları zorlukları test etme imkânı buldular. Başkan Örki, “Engellilerimizin yaşadıkları zorlukları bilirsek, engelli bir bireyle karşılaştığımızda ona nasıl yardımcı olabiliriz sorusunun doğru yanıtını bulmuş oluruz” dedi.

Pamukkale Belediyesi, yaptığı her projede engellilere verdiği değeri ortaya koyarken, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde gerçekleştirdiği farkındalık etkinliği ile de dikkat çekti. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin de bizzat katıldığı “3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği”nde, engelli bireylerin yaşadığı zorluklar ortaya kondu. Forum Çamlık AVM’de düzenlenen etkinliğe İncilipınar İlköğretim Okulu, Emsan İlköğretim Okulu 2. ve 3. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ve velileri ile birlikte katıldı. Öğrenciler, belediye personelinin yardımıyla engelli parkurlarında yürüme engelli bir bireyi anlamak için tekerlekli sandalyeye oturdular, görme engelli bireyi anlamak için gözleri bağlanarak bastonla yürümeye çalıştılar. Ayrıca çocuklar için ebru, kokulu taş boyama ve mangala oyunu stantları ve Pamukkale Belediyesinin yaz ve kış dönemlerinde engellilere yönelik açtığı ücretsiz kurslara katılan kursiyerlerin ürettikleri ürünlerin sergilenerek satış yapabildikleri sergi de yer aldı.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği’nde stantları ziyaret ederek, öğrencilerle ve vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Örki, engelli parkurlarında çocukları izledi, ardından da gözünü bantla kapatarak özel hazırlanan ve içinde engeller bulunan bölümde bastonla yürümeye çalıştı. Ardından tekerlekli sandalye ile yürüme engelli vatandaşların yaşadıkları zorlukları test etti. Çocuklarla birlikte stantta boyama yaptı, mangala oynadı. Her yıl engelliler gününü engelli vatandaşlarla bir araya gelerek farkındalık oluşturduklarını ifade eden Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Belediye olarak sadece 3 Aralık’ta değil, her günümüzde engelli vatandaşlarımızın farkındayız. Bu farkındalıkla her projemizde onların kullanımına uygun olmasına özen gösteriyor, ilçemizde yaşayan veya gelen her engelli vatandaşın sosyal yaşantısındaki sıkıntıların en aza indirgenmesi için özenle çalışmalarımızı yürütüyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü de her yıl engelli vatandaşlarımızla bir farkındalık oluşturmak noktasında bir araya geliyoruz. Bu özel günde çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın herkesin birer engelli adayı olabileceğini göstermek istedik. Ayrıca, belediyemiz bünyesinde açtığımız ücretsiz kurslara gelen görme engelli kursiyerlerimizin ürünlerinin satışını yapabilmelerini istedik. El sanatları standımız da, engelli kursiyerlerimizin ürettiği şaheserleri gördüm. Her el sanatları sergimizde fark ediyorum ki, her gün kendilerini biraz daha geliştiriyorlar. Bugün çocuklarımız ve engelli vatandaşlarımız bir arada çok güzel bir gün geçirdiler. Temennimiz odur ki, engelli vatandaşlarımız için her gün daha engelsiz olsun. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü bir kez daha kutluyorum” dedi.

ÖĞRETMEN VE VELİLERDEN TEŞEKKÜR

Pamukkale Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği’nde öğrencileriyle birlikte gelen öğretmen ve veliler Pamukkale Belediyesinin farkındalık etkinliğinden oldukça memnun ayrıldılar. Sınıf öğretmeni Sadık Kart, “Pamukkale Belediyesinin düzenlemiş olduğu etkinliğe katıldık. Öğrencilerimize bir farkındalık oluşturmak amacıyla geldik. Belediyemizin kurmuş olduğu parkur ve eğlenmeleri için düzenlenen etkinlikler çok güzel. Bu konuları saatlerce ders olarak anlatsam bile bu kadar kalıcı ve etkili olamazdı. Bu duyarlılığından dolayı belediyemize teşekkür ediyoruz. Ülkemizde engelliler ile beraber yaşıyoruz, onlara yardımcı olmalıyız. Çocuklarımızın da bu bilinçle yetişmesi için bu tarz etkinliklerin yapılması çok güzel. İleride hepimiz birer engelli adayıyız. Biz çocuklarımıza sınıflarda, okullarda bunları anlatmaya çalışıyoruz bunun gibi etkinlikler ile de kalıcı hale gelmesi sağlanmış oluyor” dedi. Sınıf öğretmeni Şakir Tunçkın’da, “Pamukkale Belediyesi tarafından çok güzel bir etkinlik hazırlanmış. Sınıfımı getirdim. Çocuklarımız görme engellilerin ve yürüme engellilerin yaşadıkları zorlukları bizzat yaşadılar. Çocuklarımız bugünden sonra yaşantılarında engelli bir bireyle karşılaştıklarında nasıl bir yardımda bulunabileceğini anlamış oldular. Belediyemize teşekkür ediyorum” diye konuştu. Öğrenci velisi İlkay Yenitürk de, “Gerçekten önemli ve başarılı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimiz, bu engelleri uygulamalı olarak bizzat yaşayınca daha anlamlı ve kalıcı oldu. Pamukkale Belediyemize böyle güzel bir çalışma gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ