Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

BULDAN EVLERİ’NİN ÜNÜ 2 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR

BULDAN EVLERİ’NİN ÜNÜ 2 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR
Reklam

ÖZGÜN MİMARİSİYLE YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI OLAN BULDAN EVLERİ GİBİ, 2 BİN YIL ÖNCE DE TRİPOLİS ANTİK KENTİNDEKİ KONAKLARIN MEŞHUR OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI. TRİPOLİS ANTİK KENTİ’NDE DEVAM EDEN KAZI ÇALIŞMALARINDA ORTAYA ÇIKAN HERMOLAOS’A AİT HEYKEL KAİDESİNDEKİ YAZITTA TRİPOLİS’İN MEŞHUR KONAKLARINDAN BAHSETTİĞİ BELİRTİLDİ. YAZIT’IN BULDAN KONAKLARINA DAHA BİR ANLAM YÜKLEDİĞİNİ BELİRTEN BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA ŞEVİK İSE “BELEDİYE OLARAK TARİHİMİZE, KÜLTÜR MİRASI EVLERİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ” DİYE KONUŞTU.

        Buldan’ın Yenicekent Mahallesi’nde yer alan ve Çürüksu Vadisi’nin kuzeybatı ucundaki kentin kamu ve sivil mimariye ait kalıntıları, vadiye hâkim bir tepenin güney yamacında yaklaşık 3 km2lik alana yayılan Tripolis Antik Kenti kazı çalışmaları devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Duman başkanlığındaki gerçekleştirilen kazı çalışmalarında Tripolis’teki konutlarla ilgili oldukça önemli bilgilere ulaşıldı.

İlk kez 1884’de Pierre Paris tarafından okunan Hermolaos’a ait bir onurlandırma heykeli kaidesinde önemli bilgilere ulaşıldığını dikkat çeken Kazı Başkanı Prof.Dr. Duman, “Heykel kaidesinde Grekçe ‘…eğer Hermolaos’un ailesi ve yaptığı çok güzel işlerle ilgili daha fazla öğrenmek istersen tanıkları şehir halkı ve meşhur konakları olacaktır’ yazmaktadır. Hermolaos ve memleketi Tripolis’i öven bu şiirsel metinde Tripolisliler hemşerileri Hermolaos’un Roma Senatosu’nda yer alması nedeniyle gururlandıklarını ifade etmektedirler. Yazıtta yer alan ‘meşhur konaklar’ ifadesi kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan tabanları mozaik döşemeli, duvarları renkli fresklerle bezeli Tripolis Konutları’ndan sadece küçük bir kısmını meydana getiriyor olmalı” diye konuştu.

Prof.Dr Bahadır Duman, “Yazıtta, günümüzde özgün mimarisiyle dikkat çeken Buldan Konakları gibi, 2000 yıl önce Tripolis’in konaklarının da meşhur olduğunu anlıyoruz” dedi

Günümüzde özgün mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odayı olan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait Buldan konutlarının ünü, 2000 yıl öncesine dayanıyor.

Saçak ve bacaları, cumbalı sundurmaları, işlemeli kapı ve pencereleriyle Buldan yöresine özgü mimari özelliği ile tıpkı 2000 yıl öncesi meşhur olduğunu dikkat çeken Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Kazı çalışmalarında ortaya çıkan yazıt, Buldan konaklarımıza daha bir anlam yüklemiştir. Tripolis Antik Kenti’nde yılın 12 ayı kazı çalışmalarına devam eden Prof.Dr. Bahadır Duman’a başkanlığındaki ekibe teşekkür ederim” dedi.

Başkan Şevik, Belediyenin imkanları dahilinde hem kazı çalışmalarına destek vermeye devam edeceklerini, hem de Buldan’ın kültür mirası konaklarını, tescilli sokaklarını turizme kazandırmak restorasyon ve sokak sağlıklaştırması projelerini hız kesmeden sürdüreceklerini vurguladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ