Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

Yazar Çalgüner: “Denizli vakası katliam değil helaldir”

Yazar Çalgüner: “Denizli vakası katliam değil helaldir”
Reklam

Çal müftüsü iki istiklal madalyalı Ahmet İzzet Çalgüner’in torunlarından Tahir Çalgüner “Denizli Vakası” hakkında bir açılım getirdi. Torun Çalgüner, “Demirci Mehmet Efe katliamcı değil, efelerin efesidir. Denizli vakası katliam değil helaldir” dedi.

Türk Kurtuluş Savaşı’nda Kuvâ-yi Milliye önderi Demirci Mehmet Efe’nin katliamcı olarak gösterilmeye çalışıldığını belirten gazeteci yazar Tahir Çalgüner, “Demirci Mehmet Efe, Efelerin efesidir. Vatana ihanetin cezasının günümüzde bile Genelkurmay iç hizmet kanununa göre kurşuna dizilmedir. Birkaç olaydan yola çıkarak ve o dönemin koşullarından kopararak, dramatize roman tarzında kaleme alınan görüşlerin maksatlı çevrelerce gündeme getirildi” dedi.

Çalgüner, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti.

“15 Mayıs 1919 tarihinde Çal ilçesinde başlayan Denizli milli mücadelesinin Aydın ön cephesi ayağı yapılanırken;  Denizli içindeki boşluktan yararlanan kuvva-i milliyeye karşıt gelişen hareketlenmelerin bastırılmasında, dönemin Denizli müftüsü ve Valisinin otoriteyi sağlamaması ana etken olmuştur. Demirci Mehmet Efe’yi katliamcı olarak göstermeye çalışan manda yanlısı ittihatçı tarihinin; Denizli Milli mücadelesini pek ortalıkta olmayan kahramanları üzerinden inşa etmesinin asıl nedeni budur!”

Torun Çalgüner, dönemin Çal müftüsü büyük dedesi Ahmet İzzet Efendi’nin ahitnamesinden şu örneği verdi.

“Aşağıda isimleri yazılı olan bizler, cümlemiz, vatanımızı ve namusumuzu korumak için size katılmaya söz veriyoruz. Buna dair hangi hususta emir verilirse yerine getirmeye amadeyiz. Eğer muhalefet olunursa, kendimizi ve katlimizi helal ederiz.”  Çal /1919  Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ