Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

ATTOUDA ANTİK KENTİ GÜNÜMÜZLE BULUŞACAK

ATTOUDA ANTİK KENTİ GÜNÜMÜZLE BULUŞACAK
Reklam

Attouda Antik Kenti’ni gelecek kuşaklara aktaracak bir proje daha tamamlandı. Mimari Restorasyon Programı öğrencilerinin bitirme projelerine konu olan Sarayköy Belediyesi’ne ait 7 tescilli binanın projeleri Anıtlar Kurulu’na teslim edilecek şekilde hazırlandı.  Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Attouda’da an be an değişime hep birlikte şahit olacağız” dedi.

    Sarayköy’ün Hisar Mahallesi’nde bulunan Attouda Antik Kenti’ni ortaya çıkaracak projelere yenileri eklenerek devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Bilge Yılmaz Kolancı başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi ve Sarayköy Belediyesi iş birliğiyle yüzey araştırma çalışmaları devam eden antik kentte 7 tarihi binanın rölöve, restitüsyon ile restorasyon projeleri tamamlandı.

Sarayköy Belediyesi ve PAÜ Buldan Meslek Yüksekokulu işbirliği ile belediyeye ait 7 tarihi binanın 40 öğrenci tarafından rölövesi, restitüsyonu ve restorasyon çalışmaları yapıldı.  Mimari Restorasyon Programı öğrencilerinin bitirme projelerine konu olan 7 tescilli bina için 2021 yılının Ekim ayında çalışmalar başlamıştı.

Öğrencilerin detaylı çalışmalarının ardından tescilli binaların projeleri tamamlandı. Binaların restorasyon çalışmalarında ilham alınacak çizimlerin yer aldığı sergi, Attouda Antik Kenti meydanında açıldı.

Hazırlanan projelerin hepsinin Anıtlar Kurulu’na teslim edilecek detay ve özene sahip olduğunu belirten Mimari Restorasyon Programı Öğretim Görevlisi Gamze Sayın, “bu projeye 2021 yılının Ekim ayında başladık. Öğrencilerimiz buradaki 7 yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini çizdiler. EMEĞİ GEÇENLERE VE BÖLGE HALKINA teşekkür ederim” dedi.

Attouda Antik Kenti Araştırma Başkanı Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, “İnşallah bu projelere yeterli desteği sağlarız. Hepsini tekrar ayağa kaldırırız” DİYE konuştu.

Projenin start verildiği gün çok heyecanlı olduklarını belirten Belediye Başkanı Özbaş, “Bu dünyaya miras kalacak kültürel değerimizi Türkiye’ye, Denizli’ye, Sarayköy’e kazandırmak için her zaman hazırız” dedi.

Çalışmalardan çok etkilendiğini ifade eden Kaymakam Celalettin Cantürk, “Sizlerin sayesinde bölgenin önemi daha çok artacak. Bundan sonra da daha güzel işler yapacağız” DEDİ.

Konuşmaların ardından projenin yürütücülüğünü yapan öğretim görevlisi Gamze Sayın, katılımcılara tescilli binaların rölöve ve restitüsyon çizimlerinin bulunduğu görselleri tek tek anlatarak çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ