Reklam
Reklam
PAMUKKALE TV DENİZLİ'NİN İLK UYDU KANALI

TARİHİ CAMİ’DE YIKIM ÇALIŞMASI BAŞLADI

TARİHİ CAMİ’DE YIKIM ÇALIŞMASI BAŞLADI
Reklam

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in ilçenin geleceğine damga vuracak Kültür Ringi Projesi kapsamında Çarşı Sokak’ta yürütülen sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamaları kapsamında, Tarihi Çarşı Camisi’nin etrafındaki dükkanların yıkımına başlandı.  Çevre kirliliği oluşturan dükkanların yıkım işlemi tamamlandığında 17.yüzyıla ait caminin görünürlüğü artacak.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in, ilçe turizminin gelişmesine önemli katkı sağlayacak “Kültür Ringi” projesi kapsamında yürüttüğü sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamaları hızla devam ediyor. Bu kapsamda, Çarşı Sokakta yer alan ve Osmanlı dönemine ait Çarşı Camisi’nin etrafını çevreleyen dükkanların yıkım çalışmasına başlandı.  

Başkan Şevik, Çarşı Meydanı’nda yapımı tamamlanan süs havuzu çevresinde, meydanın tarihi dokusuna uygun düzenleme yapılacağını belirterek,: “Havuzun çevresinde düzenleme yapılacak. Üstü ahşap ile kapatılacak. Taş ile ahşabın mükemmel uyumunu burada göreceğiz. Çalışmalar tamamlandığında Tarihi Çarşı Camisi meydan ilçe turizmine yeni bir hareketlilik katacak.”DEDİ.

Başkan Şevik, “Bir dönem bölgenin ticaret merkezi olan tarihi Çarşı Meydanı yeniden eski hareketliliğini kazandırmak için başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Türkiye’nin dört bir tarafından ticaret için Buldan’a gelen tüccarlar malları çarşı meydanında satarmış. Bu meydanda yer alan ve 17.yüzyılda yapılan Çarşı Camisi’nin etrafını çevreleyen dükkanlar hem tarihi bir değerin görünürlüğünü engelliyor hem de görüntü kirliliği oluşturuyordu.  Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün onayı doğrultusunda yıkım çalışmalarına başladık.  Yıkım çalışmalarının ardından yıpranan bölümler restore edilecek. Böylelikle tarihi Çarşı Camisi’nin görünürlüğünün artması sağlanmış olacak” dedi.

Kültür Ringi Projesinin önemli bir ayağını oluşturan Çarşı Sokak ve Çarşı Meydanı ile ilgili projelerini de paylaşan Başkan Şevik, “Bu bölgede tüccarların konakladığı çok sayıda han bulunurmuş. Alt katında atların üst katlarda tüccarların konakladığı hanlardan yalnızca bir tanesi ayakta kalmış. Burasını da turizme kazandırmak istiyoruz. Meydanda, görüntü kirliği oluşturan iki adet yeni yapı mevcut. Bu binaların kamulaştırılması için karar aldık. O binalar yıkılarak meydana kazandırılacak. Böylelikle tarihi çarşı yeniden eski hareketliliğine kavuşmuş olacak” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ